Na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Rzepinie, w dniu 27 lutego br. Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis wraz z Zastępcą Burmistrza Rzepina Krystianem Pastuszakiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Rzepinie Damianem Utrackim nadali honorowe tytuły AMBASADORA RZEPINA 2014 roku.
W zaszczytnym gronie stanęli:
Krzysztof Kononowicz – społecznik, właściciel piekarnik LEKS, Leszek Parzyjagła - Prezes Terenowego Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego Steinpol Ilanka Rzepin.
Poniżej przedstawiamy charakterystykę osób, instytucji zgłoszonych do honorowego tytułu Ambasadora Rzepina 2014 r.
Zgłoszenie Krzysztofa Kononowicz do tytułu AMBASADOR RZEPINA 2014r.
Pan Krzysztof Kononowicz jest Rzepinianinem od urodzenia, tutaj skończył Szkołę Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące. Właściciel piekarni LEKS.
Człowiek, na którego zawsze można liczyć w każdej sytuacji. Osoba, która aktywnie włącza się w życie społeczno-kulturalne naszego miasta, a szczególnie w pomoc osobom niepełnosprawnym czego dowodem są przekazywane środki finansowe oraz pomoc rzeczowa.
Rzepińskie stowarzyszenia niejednokrotnie przekonywały się o tym. Pan Krzysztof Kononowicz działa nie tylko w sferze pomocy osobom niepełnosprawnym, ale jest również mocno związany ze sportem w Rzepinie. Zawsze promuje nasze miasto, stowarzyszenia z naszego terenu oraz ważne wydarzenia.
Jest mieszkańcem Rzepina. Czynnie włącza się i wspiera lokalne inicjatywy. Był jednym z inicjatorów i fundatorów wymiany krzyża wraz z kapliczką przy ulicy Moniuszki w Rzepinie oraz ogrodzenia przy kapliczce. Współfinansował zakup paczek na balu dla dzieci niepełnosprawnych, który organizowany jest co roku przy pomocy Rady Miejskiej w Rzepinie.
- Czynnie wspiera wszelkie inicjatywy organizowane dla dzieci niepełnosprawnych np. Rzepiński Dzień Osoby Niepełnosprawnej,
- Był sponsorem strojów dla dzieci grających w Miejskim Klubie Sportowym Steinpol Ilanka Rzepin oraz nagród na turnieje sportowe,
- Jest fundatorem nagród w lokalnych imprezach takich jak np. dożynki gminne.
Społecznik, działacz lokalny promujący nasze miasto. Z takim zapałem i potencjałem można powiedzieć, że usłyszymy jeszcze dużo dobrego o tym energicznym pomysłowym i przedsiębiorczym człowieku.
Zgłoszenie Prezesa Terenowego Klubu Honorowych Dawców Krwi do tytułu AMBASADOR RZEPINA 2014 r.
Zarys historyczny powstania Klubu Honorowych Dawców Krwi w Rzepinie:
Pierwsza honorowa zbiórka krwi odbyła się w 2003 r. dzięki zaangażowaniu pana Leszka Parzyjagły, który był również inicjatorem sformalizowania działań i utworzenia w 2004 r. Terenowego Klubu Honorowych dawców Krwi przy Izbie Celnej w Rzepinie, którego to klubu do dnia dzisiejszego jest Prezesem.
W ubiegłym roku tj. 2014 klub dawców krwi obchodził swój dziesięcioletni jubileusz istnienia. Przez ten czas zorganizowano 58 akcji, podczas których zebrano około 1000 litrów krwi. Oprócz cyklicznie organizowanych akcji zbiórki krwi, popularyzowano również ideę krwiodawstwa i krwiolecznictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
Organizowane przez klub konkursy plastyczne wśród przedszkolaków cieszyły się dużą popularnością, a przyszli krwiodawcy mogli zapoznać się z tą wspaniałą ideą. Dla młodzieży szkolnej organizowano konkursy wiedzy o krwiodawstwie, podczas których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o funkcjonowaniu organizmu człowieka i o roli jaką pełni w nim krew.
W dniu 27 października 2010 r. Klub Honorowych Dawców Krwi przy Izbie Celnej w Rzepinie wraz z Fundacją DKMS zorganizował Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego rejestrowano dawców szpiku, który jest równie cennym co krew darem ratującym życie zwłaszcza chorym na białaczkę. Na uwagę zasługuje fakt, iż jedna z osób zarejestrowanych podczas akcji w 2012 roku była dawcą szpiku dla osoby chorej na białaczkę.
Oprócz cyklicznie organizowanych akcji były też i takie, które stanowiły pomoc doraźną w pozyskaniu krwi o określonej grupie dla dzieci chorych, leczonych na oddziałach hematologii dziecięcej szpitali klinicznych w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Organizowano także akcje doraźne zbiórki krwi rzadkich grup w odpowiedzi na apel o pomoc szpitala Powiatowego w Słubicach.
Warto nadmienić, iż terenowy Klub Honorowych Dawców Krwi przy Izbie Celnej w Rzepinie w 2008 r. wystąpił do władz samorządowych Województwa Lubuskiego, jak również parlamentarzystów lubuskich z inicjatywą zakupu autobusu do poboru krwi. Inicjatywa ta zyskała poparcie, a autobus do poboru krwi został zakupiony i jest w dyspozycji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.
Działalność Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz ogromne zaangażowanie prezesa Leszka Parzyjagły doprowadziły do obecnego stanu, gdzie znaczna część honorowych dawców krwi to już nie tylko funkcjonariusze i pracownicy Izby Celnej w Rzepinie, ale również członkowie lokalnej społeczności (w tym młodzież ucząca się).
Niewątpliwie opisana wyżej wieloletnia bezinteresowna i społeczna pomoc oraz odpowiadanie na apele osób chorych i potrzebujących stawiają Pana Leszka Parzyjagłę – Prezesa i założyciela Klubu Honorowych Dawców Krwi w Rzepinie w gronie osób do uzyskania tego zaszczytnego i honorowego tytułu AMBASADORA RZEPIN 2014r.
Zgłoszenie Miejskiego Klubu Sportowego Steinpol Ilanka Rzepin do tytułu AMBASADOR RZEPIN 2014 r.
Początki powstania Klubu Sportowego datuje się już na rok 1948, kiedy to powstał Kolejowy Klub Sportowy Kolejarz, później powstał również Szkolno-Gminny Klub Sportowy „Jeleń” oraz Klub Sportowy Zryw przy Technikum Leśnym w Starościnie. 17 grudnia 1965 roku zostało zarejestrowane stowarzyszenie Ilanka i to wydarzenie jest uważane za początek powstania Miejskiego Klubu Sportowego Ilanka Rzepin. Jak wynika z daty powołania, klub w roku bieżącym świętuje swój 50 – letni jubileusz.
W 1969 roku drużyna piłkarska Ilanki Rzepin awansowała do klasy „A”, a oprócz piłki nożnej przez jakiś okres funkcjonowały jeszcze sekcje siatkówki – klasa okręgowa i tenisa stołowego – również klasa okręgowa. W 1970 roku powstał Klub Sportowy „Stal”, który był drugim klubem w mieście. W 1976 doszło do połączenia „Ilanki” i „Stali”. Drużyna występowała pod nazwą „Ilanka” Rzepin. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych oprócz sekcji piłki nożnej powstała i działała w „Ilance” sekcja siatkówki. Lata dziewięćdziesiąte to okres wzlotów i upadków, awansów i spadków „Ilanki”. Wiosną 2000 roku pod wodzą zasłużonego dla klubu trenera pana Tadeusza Czybuka rzepińscy piłkarze awansowali z klasy okręgowej do IV ligi. W roku 2003 Klubowi udało się pozyskać sponsora strategicznego – Międzynarodową Firmę Steinpol Meble Sp.zo.o. i od tego czasu klub przyjął nazwę Miejski Klub Sportowy Steinpol Ilanka Rzepin.
Drużyna seniorów:
W 2008 roku zespół Ilanki uzyskał historyczny awans do III ligi Dolnośląsko - Lubuskiej w której występował nieprzerwalnie przez 6 sezonów. W sezonie 2010/2011 drużyna prowadzona przez trenera Marka Kamińskiego zajęła najwyższe w historii klubu 2 miejsce w tabeli, do ostatnich kolejek bijąc się o awans do II ligi z zespołem Chrobry Głogów. Ogromnym sukcesem w tym sezonie było również zdobycie Pucharu Polski na szczeblu Województwa Lubuskiego, gdzie w finale Rzepińska drużyna pokonała ekipę Arki Nowa Sól 1:0!
Po najlepszym w historii klubu sezonie przyszła drastyczna obniżka budżetu co przyczyniło się do rozpadu praktycznie całej drużyny ( zostało 3 zawodników). Z drużyną pożegnał się również trener Marek Kamiński, a jego miejsce zajął dotychczasowy asystent Kamil Michniewicz. Powstała drużyna złożona przede wszystkim z zawodników z Rzepina i okolic, która dzielnie walczyła na arenie III ligowej przez 3 kolejne sezony, transferując co sezon zawodników do wyższych lig (Kamil Sylwestrzak – ekstraklasowa Korona Kielce, Radosław Sylwestrzak GKS Katowice I liga, Marcin Warcholak Arka Gdynia I liga).
Od obecnego sezonu zespół seniorów występuje w IV lidze Lubuskiej zajmując na półmetku 3 lokatę z szansami na awans do III ligi Dolnośląsko - Lubuskiej. W zespole seniorów trenuje 20 zawodników. Warto podkreślić stabilność struktur sportowych i organizacyjnych zespołu oraz fakt, że w zespole w większości występują zawodnicy Gminy Rzepin.
Ostatnie lata to ciągłe umacnianie marki MKS Steinpol - Ilanka Rzepin na piłkarskiej mapie Polski, a co za tym idzie promowanie Rzepina.
Drużyny młodzieżowe:
Klub szkoli dzieci i młodzież w sześciu kategoriach wiekowych (Skrzat, Żak, Orlik, Młodzik, Trampkarz, Junior Starszy), w których łącznie trenuje i gra prawie 140 osób.
Treningi dla wyżej wymienionych grup prowadzi 8 trenerów w tym trener prowadzący specjalistyczne treningi bramkarzy.
Każdego roku trenerzy uczestniczą w szkoleniach i konferencjach trenerskich podnosząc swoje umiejętności z pożytkiem dla małych piłkarzy. W bieżącą działalność klubu zaangażowani są także rodzice zawodników wspierając klub przy organizacji turniejów, wyjazdów na turnieje, pozyskiwaniu sponsorów, organizacji różnych przedsięwzięć towarzyszących życiu klubu. Można powiedzieć, że dziś rodzinę Ilanki Rzepin tworzy około 400 osób w mniejszym lub większym stopniu angażujących się w funkcjonowanie klubu, a profil klubu na facebook’u polubiło ponad 1500 osób!.
W całym sezonie grupy młodzieżowe rozgrywają około 100 meczy ligowych i kontrolnych oraz około 40 turniejów halowych, na terenie całego województwa lubuskiego.
MKS Steinpol-Ilanka Rzepin organizuje rocznie około 15 turniejów towarzyskich dla młodzieży. W turniejach uczestniczą za każdym razem drużyny z Niemiec, także nasze zespoły co najmniej kilkanaście razy w roku biorą udział w turniejach w Niemczech. Klub stale współpracuje z sześcioma klubami sportowymi zza Odry. Dzięki temu ma możliwość porównania z sąsiadami, zebrania wielu cennych doświadczeń i zacieśnienia współpracy, która owocuje zarówno na płaszczyźnie organizacyjnej jak i szkoleniowej. Dzięki tej działalności MKS Steinpol-Ilanka Rzepin przyczynia się do promowania naszego miasta po obu stronach Odry.
Drużyny osiągają w trakcie sezonu różne wyniki - dobre są przeplatane słabszymi, zwycięstwa zaś porażkami.
Zgodnie z filozofią, którą przyjęto sobie rozpoczynając pracę także z najmłodszymi grupami wiekowymi, głównym celem jest przede wszystkim podnoszenie umiejętności piłkarskich poszczególnych zawodników, kształtowanie ich charakterów oraz dostarczanie im wielu pozytywnych emocji, które wiążą się z uprawianiem piłki nożnej. Wynik jest na tym etapie rzeczą drugorzędną. Władze klubu wychodzą z założenia, iż nawet jeśli nie z każdego zawodnika grup młodzieżowych wyrośnie w przyszłości dobry piłkarz, to przynajmniej klub przyczyni się do pozytywnego ukształtowania jego charakteru.
Dzięki trenowaniu w MKS Steinpol-Ilanka Rzepin każdy młody człowiek ma możliwość nauczenia się funkcjonowania w większej grupie społecznej, radzenia sobie ze stresem, wyciągania wniosków z porażek i podnoszenia się po nich, cieszenia z wygranych. Co najważniejsze, każdy uczy się tego, że aby odnieść sukces trzeba na niego ciężko i systematycznie pracować.
Przez 50 lat funkcjonowania klub przyczynił się do wychowania wielu pokoleń zawodników oraz zawodniczek i choć w większości nie są oni już związani z piłką nożną to jednak lata spędzone w klubie z pewnością wpłynęły pozytywnie na rozwój ich karier życiowych.
Klub prowadzi także sekcje brydża sportowego oraz atletyczną odnoszące spore sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Sekcji Atletycznej został przyznany Ambasador Rzepina za rok 2010 za zdobyte medale na Mistrzostwach Świata w Trójboju Siłowym i Wyciskaniu Leżąc w słowackiej Trnawie oraz na zawodach o Puchar Świata w niemieckim Eilenburg. Ponadto Tytuł Ambasadora Rzepina za rok 2011 został przyznany panu Łukaszowi Kozłowskiemu za zdobycie tytułu mistrza świata Federacji WPC.
Miejski Klub Sportowy Steinpol Ilanka Rzepin działa jak dobrze zarządzana firma, która nie może się obejść bez kadry zarządzającej i trenerów.
Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego Steinpol Ilanka Rzepin:
Prezes: Ryszard Boberski
Wiceprezesi: Sławomir Karatysz i Przemysław Danak
Członkowie Zarządu: Andrzej Pakuła i Ryszard Wiącek
Kierownik Klubu: Krzysztof Skrzyniarz
Koordynator ds. młodzieżowych grup sportowych: Marcin Zieliński
Trener zespołu seniorskiego: Kamil Michniewicz
Trener juniorów: Dawid Chanas
Trener trampkarzy: Wiktor Błaszczykiewicz
Trener Młodzików: Zdzisław Stonoga
Trener Orlików: Krzysztof Didyk
Trenerzy Żaków: Przemysław Radkiewicz i Adam Popkowski
Trener Skrzatów: Andrzej Pawłowski
Trener bramkarzy: Marcin Sidorowicz
Opiekun obiektów sportowych: Dariusz Cudyk